14 Şubat’ı zehir etmek için piyasaya çıktılar!

şerbetçi

Member
WhatsApp-Image-2024-02-08-at-16.37.09.jpeg
Bilişim uzmanları ve tüketici dernekleri, salgın nedeniyle artan online alışverişlerin Sevgililer Günü haftasında hızlanacağını belirterek, vatandaşları sanal dolandırıcıların ağlarına düşmemeleri konusunda uyarıyor.
TÜKETİM TUZAĞINA DİKKAT!
Birçok uzman özel günlerin tüketimi artırma aracı olarak kullanıldığını vurguluyor. Bu tarz özel günlerde özellikle online alışverişlerde dolandırıcıların açıkça piyasaya çıktıklarının altını çizen uzmanlar, gereksiz harcamalardan uzak durulmasını tavsiye ediyor.
YETERLİ DENETİM YOK
Tüketim tuzağına düşmemeleri için vatandaşlara tavsiyelerde bulunan uzmanlar, “Vatandaşlar bu günlerin tüketim aracı olarak kullanıldığının bilincine varmalı, gereksiz alışveriş ve masraflardan uzak durmalı. İnsanlar, bankalar ve şirketlerce her taraftan sarılmış durumda. Tüketiciler bu tuzağa düşmesin. Bankalardan çiçekçiye ve online alışveriş siteleri gibi birçok mecrada karşımıza çıkan reklamlara çok fazla itibar etmemeliyiz. Çoğu zaman bu kampanyalarla yapılan indirimler, gerçek oranları yansıtmıyor. Piyasada yeterli denetim yok. Bu nedenle tüketiciler etiket ve reklam oyunlarıyla yanıltılıyor. Vatandaşlar mutlaka güvenilir online alışveriş sitelerinden alışveriş yapmalı. Alışveriş yaparken firmanın kurumsallığı önemli” sözlerine yer veriyor. -Alkın BİRİCİK