ABD VATANDAŞININ TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

şerbetçi

Member
Fethiye’de 29 Temmuz 2024 tarihinde Patlangıç Mahallesi Şehit Fethi Bey Caddesi üzerinde meydana gelen trafik kazasında, otomobille çarpışan motosiklet sürücüsü 15 yaşındaki Asım Bulut Ertürk hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından ABD vatandaşı olduğu belirtilen otomobil sürücüsü Selçuk Y. tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Kazayla ilgili olarak yapılan soruşturmanın ardından hazırlanan iddianame ile hakim karşısına çıkan ve duruşmaya Seydikemer Eşen Cezaevi’nden SEGBİS ile katılan Selçuk Y. tahliye talep etmesine rağmen tutukluluğunun devamına karar verildi. Fethiye 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakkında 2 yıl ile 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanan tutuklu sanık Selçuk Y. savunmasını yaparken, “Yolun ortasına geldiğimde araca herhangi bir çarpma da fark etmedim. Ancak, motorun önümden geçtiğini gördüm. İnip kontrol ettiğimde kişi yerde yatıyordu.”şeklinde konuştu.
Fethiye 1. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya anne Funda Tanış, baba Umut Ertürk ile Avukatlar Aydın Tilkici, Özlem Balduk Aytaç ve Sanık Avukatı Ahmet Gürol Şağban katıldı. Tutuklu Selçuk Y. ise Seydikemer Eşen T Tipi Kapalı Cezaevi’nden duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden katıldı.
ABD’de yaşadığı ve bu ülke vatandaşı olduğu ifade edilen Selçuk Y. mahkemedeki ifadesinde “Olay tarihinde Ölüdeniz’den Fethiye istikametine doğru 231. Sokak üzerindeydim. Kavşak noktasına geldiğimde ‘DUR’ tabelası vardı. Önümde de bir araç vardı. O da ben de durmuştum. Araç geçtikten sonra tekrar durdum yolu kontrol ettim. Ancak sol tarafta çalılıklar ve bir araç olması nedeniyle yolu tam olarak göremiyordum. Herhangi bir araç geldiğini de görmedim. Yolu kontrol ettikten sonra yavaş şekilde hareket ettim. Yolun ortasına geldiğimde araca herhangi bir çarpma da fark etmedim. Ancak, motorun önümden geçtiğini gördüm. İnip kontrol ettiğimde kişi yerde yatıyordu. Telefonum yurtdışı kayıt olduğu için çevredekilerden ambulans ve polisi aramaları konuşunda yardım istedim. Motor hızlı bir şekilde geliyordu. Kaza bu şekilde olmuştur. 23 yıllık ehliyetim vardır. Bugüne kadar herhangi bir trafik kazası yapmadım. İlk kez başıma geldi. Çok üzgünüm. Bu aşamada tahliyemi talep ediyorum. Beraatımı istiyorum.” ifadelerini kullandı. Tutuklu sanık Selçuk Y. bir soru üzerine kaza anında kendi aracında kızı ve eşinin bulunduğunu da söylerken kazadan önce herhangi bir kırmızı ışık ihlali yapmadığını söyleyerek “Her ışıkta durmuşumdur. Eşim şu anda İstanbul Halkalı’da ailesinin yanındadır. ” şeklinde konuştu.
Kazada hayatını kaybeden Asım Bulut Ertürk’ün annesi Funda Tanış ile babası Umut Ertürk, sanık Selçuk Y.’den şikayetçi olduklarını ve tutukluluğunun devamına karar verilmesini istediler. Mahkeme 1. Asliye Ceza Mahkemesi tutuklu sanık Selçuk Y.’nin tutukluluk halinin devamına karar verirken, duruşmayı ileri tarihe erteledi.
KEŞİF TALEBİMİZ REDDEDİLDİ
15 yaşında hayatını kaybeden Asım Bulut Ertürk’ün ailesinin avukatı Aydın Tilkici duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, “29 Temmuz 2024’te olan kaza ile ilgili rahmetli Asım Bulut Ertürk’ün duruşmasına katıldık. 15 gün içerisinde hem ihtarname hazırlandı hem de duruşma günü verildi mahkemece. Bizim ilgili taleplerimiz oldu. Keşif talebimiz, kaza tutanağı ve raporlar için itirazlarımızdan bahsettik. Sanık müdafi hem itirazlarını belirttiler hem de tahliye talebinde bulundular. 15 günlük süreç için tahliye talebi bizce de makul bir talep değildir, olmaması gerekiyor ki mahkemede bu yönde karar verdi ve maalesef bizim keşif talebimizi reddetti. Duruşmada 12 Eylül 2024’e bırakıldı. İnşallah hak yerini bulacak. Mahkeme ne karar verir bilemiyoruz ama bu aşamada kamu vicdanı adına tutukluluk halinin devamı kararı çıkması hem bizim vicdanımızı hem de kamu vicdanını rahatlattı. Tabi ki karar yine mahkeme heyetinin inisiyatifinde, ilerleyen süreçte göreceğiz” dedi.
EN AĞIR CEZAYI ALMASINI İSTEDİ
15 yaşındaki çocuklarının trafik kazasında hayatını kaybetmesinden dolayı duydukları üzüntüyü dile getiren acılı anne Funda Tanış ile baba Umut Ertürk, tutuklu sanığın en ağır cezayı almasını istediler.
Bu arada anne Funda Tanış sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarda olay anını görenlerin mutalak kendilerine ulaşmasını istedi.

ABD VATANDAŞININ TUTUKLULUĞUNUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ yazısı ilk önce Fethiye Gazetesi Haber Sitesi üzerinde ortaya çıktı.