Antalya’da sabırları taştı

şerbetçi

Member
65cdfa7db6116.jpg
Antalya’da hafta içi her gün farklı noktalarda kurulan kapalı ve açık semt pazarlarında 5 bin esnaf tezgah açıyor. Antalya Semt Pazarcıları Esnaf Odası’na kayıtlı esnafın tezgah açmasının yasal olduğu semt pazarlarının çevresinde ise odaya kaydı olmayan ve kayıt dışı satış yapan seyyar satıcılar da bulunuyor. Seyyar satıcılar, tezgah açtıkları yerleri bir başkasına ücreti karşılığında devrediyor. Yol, kaldırım gibi yerleri dahi “hava parası” adı altında binlerce liralık ücret karşılığında devreden seyyar satıcılar, pazarcı esnafının tepkisine neden oluyor. Kapalı pazarın içinde 400 kayıtlı esnaf olduğunu ve bu esnafın da seyyar satıcılardan mağdur olduğunu söyleyen Bucak, “Pazarın dışında içindeki kayıtlı esnaf kadar seyyar satıcı var. Esnafımız artık bunlarla mücadele edemiyor. Belediyeler buna müdahale etmeli. Esnaf vergi öderken, tezgah kurarken karşısında kayıtsız satış var” dedi. Bucak, esnafın ayaklanıp seyyar satıcılarla istenmeyen görüntülerin yaşanmak üzere olduğunu anlattı. “Turizm kentine bu görüntü hiç yakışmıyor. Belediye başkanları yakıştırıyorsa bir şey demiyorum. İşportaya karşı değilim. Toplanıp gelsinler haftada 1 gün onlara yer gösterelim pazar kursunlar” diye konuştu. Pazara alışveriş için gelen Yıldıray Ulusoy, seyyar satıcılara tepki gösterdi. Ulusoy, “Devlete vergi vermeden satış yapıyorlar. Rastgele pazar kuruyorlar” dedi. Seyyar satıcı Yüksel Güzel ise “İnsanlar ikinci el eşyaları getirip burada satıyor, evine ekmek götürüyor. İçerideki esnaf da vergi ödeyip evine ekmek götürüyor. Bize yer göstersinler biz de orada satış yapalım. Buradaki halimiz hoş değil ama bu insanlar da para kazanmalı” diye konuştu. Kapalı semt pazarı içinde satış yapan Ferhat Ceylan, seyyar satıcıyla aynı işi yaptıklarını, ancak seyyar satıcı vergi vermediği için kendisinden daha karlı iş yaptığını söyledi. Ceylan, “Patatesi halden 20 liraya aldım, burada 22 liraya satıyorum. Seyyar da aynı paraya satıyor ama vergi vermiyor” dedi. -Haber Merkezi