Bu ürünlere dikkat! Evinize sokmayın

şerbetçi

Member
gida-muhendisleri-uyardi-marketlerden-bu-urunleri-sakin-ama-sakin-almayin-1706867850075-750x333.jpg
Gıda güvenliği uzmanları, marketlerde satılan bazı popüler ürünlerin insan sağlığı için ciddi tehditler oluşturabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Özellikle denetim mekanizmalarının dışında kalan ve üretim/saklama koşulları yeterince belirlenmemiş açıkta satılan ürünler riskli grupta yer alıyor.

Açıkta Satılan Ürünler Tehlikeli Olabilir
Pastörize edilmemiş sütler salmonella, listeria ve campylobacter gibi mikroorganizmalar barındırabilir ve bu mikroorganizmalar ciddi hastalıklara yol açabilir.
Önceden kesilmiş meyveler bakteri barındırabilir ve yıkanmadan tüketildiğinde gıda zehirlenmelerine neden olabilir.
Açıkta satılan diğer ürünler de hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle bakteri ve virüslere maruz kalabilir.
Sağlıklı Tüketim İçin
Ürünlerin güvenilir kaynaklardan temin edildiğinden emin olun.
Üretim ve son kullanma tarihlerini kontrol edin.
Ambalajlı ürünlerde hasar olup olmadığını inceleyin.
Açıkta satılan ürünleri satın almadan önce iyice yıkayın.
Gıdaları uygun koşullarda saklayın ve pişirin.
Gıda Güvenliği Konusunda Bilinçli Olun
Gıda güvenliği konusunda bilgi edinmek için internette ve kitapçılarda birçok kaynak bulabilirsiniz.
Gıda güvenliği ile ilgili kamu spotlarını ve uzmanların uyarılarını takip edin.
Alışveriş sırasında ürünlere ve etiketlerine dikkatlice bakın.
Şüpheli ürünler hakkında yetkililere bildirimde bulunun.
Unutmayın: Gıda güvenliği, sağlıklı bir yaşam için en önemli unsurlardan biridir. Tüketici bilinci ve dikkati, gıda kaynaklı hastalıkları önlemede büyük rol oynar. -Haber Merkezi