Diffie-Hellman Anahtar Değişimi

Rıdvankaya

Uzman Üye
Web sitesi
github.com
Açık anahtarlama sistemlerinden biri olan Diffie-Hellman yönteminde haberleşecek iki tarafın ortak anahtarları kullanarak gizli bir anahtar üretmesi sağlanır. Üretilen gizli anahtar iki
taraf arasındaki haberleşmeyi şifrelemek için kullanılır.
Gizli anahtar üretme işlemi aslında bir matematiksel işlem sürecidir. Bu süreçte kullanılan matematiksel işlem gab= gba mantığına dayanmaktadır.
Ali ve Bülent kendi aralarındaki iletişimin başkalarınca dinlenmemesi veya ele geçirilmemesi
için Diffie-Hellman anahtar değişimi yöntemini kullanmak isterler. Verilen örnek olaya göre işlem
adımlarını gerçekleştiriniz.
1. Adım: Ali ve Bülent için ortak anahtarları belirleyiniz. Ortak anahtarları Ali için p=7 ve
Bülent için g=5 olarak seçiniz. Ortak anahtarlar gizli olmadığı için haberleşmeyi dinleyen herkes
bu değerlere ulaşabilir.
2. Adım: Ali için gizli bir sayı (özel anahtar) seçiniz (a=3) ve Ali için seçtiğiniz özel anahtarı
matematiksel bir işlemden geçirerek sonucu Bülent’e gönderiniz.
• ga
mod p => 53 mod 7 işleminden elde edilen sonucu A=6 olarak hesaplayınız.
3. Adım: Bülent için gizli bir sayı (özel anahtar) seçiniz (b=10) ve Bülent için seçtiğiniz özel
anahtarı matematiksel bir işlemden geçirerek sonucu Ali’ye gönderiniz.
• gb
mod p => 510 mod 7 işleminden elde edilen sonucu B=2 olarak hesaplayınız.
Elde edilen sonuçları (6 ve 2 değerleri) herkes görmektedir ancak bunlar gönderilmek istenen
değerler değil, onların şifrelenmiş hâlleridir.
4. Adım: Ali için (Ba
mod p) denklemini hesaplayınız.
• (23 mod 7) = 1
5. Adım: Bülent için (Ab
mod p) denklemini hesaplayınız.
• (610 mod 7) = 1
İkili arasında iletilen veri, 6 ve 2 değerleridir. İki taraf arasında aynı değer olan 1 değeri üretilir ancak bu değer, iletişim kanalından iletilmediği için başka kimselerce elde edilemez. Ali,1
anahtarını kullanarak mesajı şifreler. Bülent ise kendisine gelen şifreli mesajı bu 1 anahtarını
kullanarak açar.