Gerçekler ortaya çıkarılmalı…

Beşiktaş’ın Çebi yönetimi döneminde her yönüyle ne kadar kötü yönetildiği,transferlerin gelişi güzel yapıldığı ve bugün yaşananların dünün eseri olduğu artık her kesimce kabul görmektedir. Bu hale gelinmesinin gerekçelerinden en önemlisi Çebi yönetimini bilip bilmeden yeterli düzeyde tanımayan oylarıyla bu duruma gelinmesine neden olan kongre üyeleridir. Bizler bu konuda bilgilendirme ve uyarılarımızı yaparken yancılar bizleri disiplin kuruluna, mahkemelere verme yarışına girmişlerdi. Son günlerde Çebi nin işinin ehli diyerek başkan danışmanlığına ve koçluğuna ( ne demekse ) yüksek maaşlarla getirdiği hanımefendi sosyal medya da arzı endam eyleyerek açıklamalar yapmakta ve bir flash bellek sallayarak her şey burada diyerek aba altından sopa göstermektedir. Bu hanımefendinin kulübe hiçbir katkısının olamayacağını dönemin CEO’su ile birlikte Fikret Orman’ a defalarca söyledikten sonra sözleşmesi yenilenmemişti. Ancak Çebi başkan olduktan kısa bir süre sonra kerameti bilinmez bu kadın tekrar gene yüksek maaşla koçluğa tayin edildi. Çok yönlü değerlendirilmesi gereken kimlere neden niçin böyle anlamsız paralar ödendiği açıklaması yapılmalıdır. Divan Kurulu toplantısından sonra enteresan olaylar gelişirken , başkan Hasan Arat’ın devam eden açıklamaları özellikle büyük paralar ödenerek yaptırılan bağımsız denetim şirketlerine ait inceleme sonuçları her yönüyle dikkat çekicidir. En önemli olanı KPMG şirketine yaptırılan araştırmada dönemin 2. başkanı, İcra Kurulu , İhale komisyonu başkanı Ahmet Nur Çebi ile ilgili hiçbir konunun geçmemesi. Gene başkan Arat’ın açıklamalarından öğrendiğimiz kadarıyla orijinal rapor yani makyajlanmamış hali temin edilmiş. Şahsen KPMG şirketinin Türkiye şubesi ve Hollanda da ki Avrupa merkez ofisine e-mail yoluyla yazı ve belgeler gönderdim. BJK Futbol A.Ş. Bağımsız ve Denetim’den sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak bildiklerimi paylaşmak istediğimi ilettim, alındı teyitleri gelse de hiçbir şekilde tarafıma ulaşılmadı. Olayları yaşayan bir kişi olarak dikkate alınmayışıma karşılık sosyal medya da BJK stadı ve diğer şehirlerde yapılanlar ile maliyet kıyaslaması yapan kişinin bilgisine başvurulduğunu öğrendim. Bu şahıs daha sonra 2019 seçimlerinde Çebi yönetiminde yedek üye olarak yer alarak sanki bir nevi diyet ödenmiş oldu. KPMG kulübün Hukuk işleri ile ilgili kişinin de bilgisine başvuruyor bu profesyonelden şahsen kendisine bildiği F.Orman ile ilgili yanlışları anlatması istendiğini öğrenmiştim. Bu şirketin bir ortağının Trabzonspor formalı resimlerinin sosyal medyada görülmesi değişik değerlendirilmelere de neden olmuştu. Uluslararası bu denetim şirketinin yanlı hareket edemeyeceğini düşünerekten orijinal haliyle rapor açıklandığında tüm gerçekleri göreceğimiz umudunu hala taşımaktayım. Zira bildiğim doğruların denetim raporunda olması gereklidir. Bekleyip göreceğiz. Defalarca dile getirdiğim Çebi yönetimi döneminde yapılan Yıldırım Demirören’in sahibi olduğu Kanal-D tv den yayınlanan “Bırakmam Seni” kampanyası esnasında yapılan bağışların sahiplerinin isimlerinin yazılı olduğu bir anıtın bulunduğu yerden kaldırılması memnuniyet yaratmıştı. Öğrendiğim kadarıyla bu isimler başka bir bölgede plaket olarak yer alacakmış. Gerçek bağışçıların hatırlanması için anı köşesi yapılması doğru bir iştir. Ancak o günlere dönüp yaşananları hatırlatıp bazı gerçeklere dikkat çekmekte Beşiktaşlılık görevimizdir.TV den görüntülü ve sesli yayınlandığı için özel bir tarafı olmayan bu bilgileri hatırlayalım. Kampanya gecesi sonrası dönemin 2.başkanı gelirin 150 milyon olduğunu söylemişti. Sonra bu rakamın organizasyonu yapan şirketin rakamı “Bu işler de olurmuş” düşüncesinden abartıldığını açıklamıştı. O gece başta Sn. Rahmi Koç ( 10 Milyon ) olmak üzere başkan Çebi şahsen 5 M. yönetim kurulu 5 M. Ailesi 2x1.903 M. Nevzat Demir 4 M. Yıldırım Demirören 4 M. Cemil Kazancı 2 M. Spacex çalışanı Türk uzay mühendislerinin 1.903 M. Burak Yakın’ın 1903 adet BJK logolu altın ve diğer isimleri kayıtlarda olan bağışçıların toplam taahhütleri 90 M civarındaydı. Ayrıca Forma , tişort atkı bağışları da hayli yüksek rakamlardı. Araştırıp ilgililerden nakit girişinin 35 M civarında olduğunu öğrenmiştim. Dönemin yönetiminin bu konuda dikkatini çeken yazılarda kaleme almıştım. Arat yönetiminin hak edenlerin onore edilmeleri hususunda titizlik göstererek muhasebe kayıtlarından bağış edimlerini yerine getirenleri tespit ederek plaketlerini asmaları gereken ve yakışan olacaktır. Sicil Kurulu üyelerinin maçlara bedava giriş kombinelerinin iptal edildiği bilgisi de camiayı mutlu etmiştir. Kulübe ihanet edenlerin mükafatlandırma yerine cezalandırılmaları olumlu karşılanmıştır. Beklenen ve arzu edilen TCK göre Emniyeti Suistimal ,evrakta sahtecilik ,görevi kötüye kullanmak başta olmak üzere sorumlular hakkında hukuki işlemlere de başvurulmasıdır.