Gol öncesi faul şüphesi...

Süper Lig'in 28. haftasında Galatasaray, deplasmanda karşılaştığı Beşiktaş'ı 1-0 mağlup etti. Yazarımız Deniz Çoban'ın da yer aldığı yayıncı kuruluşun Trio kadrosu, Halil Umut Meler ve ekibinin görev yaptığı Beşiktaş - Galatasaray derbisinin tartışmalı pozisyonlarına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Özellikle faul şüphesi bulunan ilk gol, iki tarafın da penaltı beklediği anlar ve kırmızı kart kararına ilişkin görüşler dikkat çekti. Süper Lig'in 28. haftasında Galatasaray, deplasmanda karşılaştığı Beşiktaş'ı 1-0 mağlup etti. Sarı-Kırmızılılar'ın erken bir golle kazanarak ligde yeniden zirveye oturmayı başardığı derbideki bazı pozisyonlar tartışma yarattı. Halil Umut Meler ve ekibinin görev aldığı mücadelede özellikle penaltı beklenen anlar saha içerisinde itirazlara neden oldu. İŞTE KARŞILAŞMANIN TARTIŞMALI POZİSYONLARI Yayıncı kuruluş beIN SPORTS'un Trio ekibi, Beşiktaş - Galatasaray maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi. İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran'ın yorumlarıyla masaya yatırılan Beşiktaş - Galatasaray maçının tartışmalı pozisyonları... 2. DAKİKADA GALATASARAY'IN GOLÜ ÖNCESİ OMAR COLLEY'NİN YERDE KALDIĞI POZİSYONDA HAKEMİN DEVAM KARARI DOĞRU MU? Bülent Yıldırım: Kornerden gelen top öncesinde yer alma mücadeleleri oldu. Yoğunluk... Maçın da daha başı. Tam ısınmadan... Colley, kendini şuradaki temastan sonra... Yer alma aşamasında Colley, küçük bir teması kullanarak faul almak için riskli bir şekilde topu takip etmeyi bırakıp kendini kolay yere bıraktı. Yer alma aşamasında Colley, küçük bir teması kullanarak faul almak için riskli bir şekilde topu takip etmeyi bırakıp kendini kolay yere bıraktı. Etkili bir faul, tutma, çekme, itme, ayağa basma söz konusu değil. Golde benim açımdan herhangi bir sıkıntı yok. Bahattin Duran: Bu kornerde Davinson Sanchez ile Colley arasında bir mücadele var. Davinson Sanchez, hafif bir şekilde Colley'nin kolundan tutuyor, dokunuyor ama bu kesinlikle faulü gerektirecek bir müdahale değil. Eli hisseder hissetmez Colley, kendini yere bırakıyor ama burada kesinlikle bir faulden söz edemeyiz. Gol nizami. Deniz Çoban: Evet, bence de golde bir sorun yok. 38. DAKİKADA BARIŞ ALPER YILMAZ'IN ÇEVİRDİĞİ TOPTA NECİP UYSAL'IN ELLE BİR MÜDAHALESİ VAR MI, DEVAM KARARI DOĞRU MU? Bahattin Duran: Sağdan gelişen atakta Barış Alper, topu çeviriyor. Necip, kayarak geliyor. Elleri arkada. Şimdi Necip'in elleri arkada, birbirine bağlı ama dirseği vücudundan çok açık değil ve ekstra bir hareket yapmıyor. Hiç dirseğinin konumu değişmiyor. Eğer Necip, dirseğini açsa... Şu dirseğini topa doğru götürse o zaman farklı bir şeyden bahsedebilirdik. Penaltıdan bahsedebilirdik ama Necip; dirseklerini, kollarını arkaya almış doğal konumda, kapalı konumda. O top da arkasındaki doğal konumdaki koluna geliyor. Ekstra bir hareketi yok dirseğinin. Oyunun devam etmesi doğru. Bülent Yıldırım: Aynı gerekçelerle burada ihlal olmaz. Deniz Çoban: Olmadığı çok açık zaten. 50. DAKİKADA MAURO ICARDI'NİN YERDE KALDIĞI POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU? Bülent Yıldırım: Icardi, sağdan yapılan ortaya doğru çapraz koşu yaparken pozisyona ve rakibe yaklaşmaya çalışan Colley'nin küçük bir hamlesi var. Bu hamlenin ben, futbol içinde bir hamle olduğunu düşünüyorum. Ekstra bir diz darbesi, ekstra bir ayak darbesi, ayağa basma yok. O yüzden devam kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Bir ihlal görmüyorum. Bahattin Duran: Hocam, ben de Bülent hocam ile aynı fikirdeyim. Colley ile Icardi, mücadele ediyor. Colley, arkada olmasına rağmen mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde geliyor. Mutlaka bir temas olabilir. Temas olsa bile bu temasın penaltıyı gerektirmediğini düşünüyorum. Deniz Çoban: Hocam şuradan bir bakalım mı? Bahattin Duran: Evet, ayağına dikkatsiz bir şey var aslında. Yani burada bahsettiğimiz bütün şeylerden farklı. Deniz Çoban: Ben, burada hep üste odaklanmıştım. Bahattin Duran: Dikkatsiz bir şekilde sağ bileğine çarpmış değil mi? Deniz Çoban: Ben; maç bitimiyle birlikte gazeteye yazımı yazar, gönderirim. Bu pozisyondan hiç şüphelenip gazetemde kritik pozisyonlar içerisine almadım bile. Şimdi aşağıya bakınca fikrimi söyleyeyim; yakın takip ederken Galatasaraylı oyuncu önde, avantaj sahibi, topa doğru hamle yapma şansı var ve yakın takipte sol ayağına temas edince ayaklarının koordinasyonunu bozmuş, bir ayağı diğerine takılarak düşmüş. Bu bir dikkatsiz hamle ve penaltı olduğunu düşünüyorum. Bahattin Duran: Şu anda yani şu görüntüyle birlikte ben de Deniz Çoban'ın söylediklerine bire bir katılıyorum. Bu pozisyon, dikkatsiz müdahaleden dolayı penaltı. Bülent Yıldırım: Yukarıda pozları seçerken aşağı baktınız mı dediğimde neredeydiniz? Bahattin Duran: Bu kadar şey yoktu. Yani sağ ayağını basıyor sanki dizinden dolayı düşünüyordum ama... Deniz Çoban: Ben, gazetemde yazıyı yazarken bile bu pozisyonun dakikasını yazmadım. Icardi'nin kolay bıraktığını düşündüm, yukarıya baktım, sağ eline baktım Colley'nin. Burada da aşağı bakılsa bir şey var burada dedirtiyor. Bu da gol çizgisi kamerası. Bahattin Duran: Buna VAR müdahale eder mi? Deniz Çoban: Dikkatsiz dediğimiz için edemez. Bahattin Duran: Bu sahada hakem yakalasaydı verilirdi. Bu arada hızlı çekimde anlaşılmıyor. Deniz Çoban: Çünkü buna benzer yani yakın takip sırasında yapılan ihlallerde müdahale edilmedi ve Merkez Hakem Kurulu edilmemesini doğru buldu. Deniz Çoban: Bülent hocam, fikriniz değişti mi? Bülent Yıldırım: Ben hala darbenin dikkatli mi dikkatsiz mi, yeterli mi yetersiz mi kafamda şüphe var. O yüzden hakem kararına saygı duyuyorum. Bahattin Duran: Hızlı çekimde yok ama yani şu darbeyi aldıktan sonra sağ ayağı, sol ayağına çarpıyor ve ondan dolayı düşüyor. Deniz Çoban: Icardi de ne zaman ön direğe doğru koşsa başına iş geliyor. Gaziantep maçında diğer tarafa ön direğe koştu. Deniz Çoban: En son o İlker'in video yardımcı hakem olduğu... Ender ceza aldığı video yardımcı hakemlerden... Kolundan tutulduğu pozisyon var. Yine ön direk koşusu... Yine ön direk koşusu... 53. DAKİKADA CENK TOSUN'UN YERDE KALDIĞI POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU? Bahattin Duran: Pozisyonu canlı izlerken Cenk'in kendini abartarak yere attığını düşündüm. Bu fikrim, biraz değişti. Evet, Cenk'in dönüşü belki biraz abartılı ama şimdi ne olmuş onu görelim. Şimdi yavaş yavaş gidelim. Cenk'i savunan, Galatasaraylı oyuncu Köhn. Topla oynama şansı var. Oynamış. Bir taraftan da eliyle Cenk'i sarmış. Topa ayağını uzatırken belinden de Cenk'i çeviriyor. Evet, Cenk biraz fazla abartılı bir hareket yapıyor ama bence bu hareketin, Köhn'ün Cenk'e yaptığı bu hareketin karşılığı faul. Ceza sahası içinde olduğu için de bu bir penaltı. Devam kararının doğru olmadığını düşünüyorum. Hakemin neden devam ettirdiğine gelirsek bence Halil Umut Meler, esnek diyagonali kullandıktan sonra yerine çabuk geçemedi ve bunu arasından göremedi. Aradan göremediği için de oyunu devam ettirdiğini düşünüyorum. Sahada buna hakemin penaltı vermesi gerekirdi. Bülent Yıldırım: Klibin en başından gidelim mi? Duralım. Şimdi hakemin nerede olması lazım? Bu konuda net bir fikir sahibi olması için sola kaçması lazım. Deniz Çoban: Vücutlar da yapışık olunca eli görmüyor. Bülent Yıldırım: Burada dik açıda kaldığı için iki oyuncunun arasındaki el temasını göremiyor maalesef. Köhn'ün topla oynamış olması, topla oynamayı başarmış olması onun ihlal yapmamış olduğu anlamına gelmez. Hakemi yanıltan bir diğer faktörün de ben bizzat Cenk olduğunu düşünüyorum. O kadar abartılı düştü ki gereğinden fazla bir tur daha döndüğünü düşünüyorum. Hakem de sağlıklı bir açıda olmadığı için, hem bu çevirme hareketi ona saklı kaldı... Hem de bu hamle saklı kaldı ve bunu kaçırdı. Bu pozisyonun net bir penaltı olduğunu düşünüyorum. Deniz Çoban: Ben, Galatasaraylı oyuncunun asıl ihlali burada Cenk'i tutarak hareketlerini kısıtlayacak eylemi burada yaptığını düşünüyorum. Yani şu avucu ve parmaklarıyla belini kavrayıp çevirirken yaptığını düşünüyorum. Dediğiniz gibi de hakeme bu, saklı kaldı. Yukarıda da futbolla iştigal eden bir sürü arkadaşımız var. Bunun penaltı olmadığıyla ilgili herkes Cenk'in düşüşüne odaklanıyor ama eğitimlerde hücum eden oyuncunun penaltıyı almak için yaptığı abartılı davranışlara odaklanırsanız asıl ihlali kaçırırsınız denir. Buradaki asıl ihlali yapacak olan Galatasaraylı oyuncu. Onun hareketlerine bakmak lazım. Defansa bakacağız. Cenk, burada iki tur dönmüş. İsterse sekiz tur dönsün. Önemli olan Cenk'in hareketlerini kısıtlayacak bir eylem var mı? Daha öncesinde Galatasaraylı oyuncu topa hamle yapıp dokunuyor ama bu pozisyon özelinde topa temas ediyor olmasının bir önemi yok. Şöyle ki Cenk dönse o top Cenk'in koşu yoluna doğru gidiyor. Cenk'in ikinci bir hamle şansı var. Bülent Yıldırım: Aynen. Ayağı yaslayıp, tutup, belden çevirdiğiniz zaman Cenk, hem önceliği alamıyor hem de topu kontrol şansı kalmıyor ve sebep sonuç ilişkisi doğmuş oluyor. Deniz Çoban: İkinci hamlesini etkiliyorsunuz. O uzattığı ayağıyla topu uzaklaştırmış olsaydı, Galatasaraylı bir oyuncuya gitmiş olsaydı; 'Ya burada bir tartışmalı konu var. Zaten top çok açıldı. Cenk'in ikinci bir hamle şansı kalmadı' falan derdik ama bu temasın bu pozisyon özelinde bir anlamı yok. Cenk'i bir tutma eylemi var. Oranın bir tartışmalı olduğunu düşünüyorum. Yani yavaşlatarak izleyince tutup formayı uzatıyor gibi de gözüküyor ama bunu normal hızda oynatırsak o çekme eylemi yapılırken Cenk, zaten düşüyordu. 'Bir tutma ihlali; bir oyuncunun rakibinin vücuduna ya da ekipmanına temas, sadece rakibinin hareketini engellediği durumlarda ihlaldir' diyor. Yani burada zaten Cenk, o çekmeden dolayı düşmüyor. Daha önceki hamleden Cenk düşüyor. Benim için de bu bir penaltı. Hakemin penaltı kararı vermesi gerekirdi ama bulunduğu açıdan da bu penaltıyı verme şansı çok yok gibi gözüküyor. 88. DAKİKADA OMAR COLLEY'NİN MÜDAHALESİNDE KIRMIZI KART KARARI DOĞRU MU? Bülent Yıldırım: Şimdi ben peşin peşin net fikrimi söyleyeyim. Biz ciddi faullü oyunda neye bakarız? Toplamda globalde rakip oyuncunun güvenliğini tehlikeye atıyor mu diye bakarız. Bunu yaparken de niyet, hız, şiddet, nereye temas ettiğine bakarak hakem bir değerlendirme yapacak. Buradan baktığımızda yine hakem, kanaatimce şanssız yakalandı. Ayakların yönü şu anda açık tribünü gösteriyor. Doğru mu? Buradan baktı hakem, ayağın tam oturmadığını gördü ve bir sarı karta hükmetti. Bizim gördüğümüz gibi görse ben eminim buna kırmızı kart gösterirdi. Hele UEFA seviyesinde bir hakem olduğu için kendisi. Çünkü UEFA eğitimlerinde bize öğretilen... Bir ayak değil, iki ayak birden kontrolsüz bir şekilde hız alarak karşıya gittiğinde daha bu geliş, temas olmadan borderline ile başlar. İstediği kadar sağ ayak şu anda yere inmiş olsun. Şu geliş, kesinlikle ve kesinlikle ciddi faullü oyunun giriş paragrafı gibi. Hakemlik tekniği açısından bu ayağın oturup da illa o çapraz bağları koparması gerekmez. Tamam mı? Video hakem de bunu inceledi. Bu ciddi faulün kırmızı kart gerektirdiğini değerlendirdi. Burada benim eleştireceğim tek şey; bu pozisyon bana göre net bir kırmızı kart ancak sahada verilmesi, doğru açıda hakemin vermesi gereken bir kırmızı kart. Sonuçta karar olarak baktığımızda kırmızı kart doğru. Hız, şiddet, yoğunluk, temas noktası, yaralayıcılık hepsi var. Bahattin Duran: Pozisyonu değerlendirdiğimizde çok tehlikeli bir hareket yapıyor. Hız var, sürat var. Acımasızlık şöyle havada olan tabanı tam olarak oturmuyor. Otursa zaten parçalar ayağını. Bülent Yıldırım: İki dizine darbe alıyor. Sol kalkan taban; sıyırıyor, tam oturmuyor. Yalnız sağdan hızla giden diz de sol ayağını uçuruyor hocam. Bahattin Duran: Zaten bence kırmızı kartı destekleyeceğim en büyük olay; çok süratli gelmesi ve yerdeki sağ ayağıyla yaptığı hamle. Tam oturtamıyor ama bu sahada kırmızı. Deniz Çoban: Sonuç, kırmızı kart doğru. Bahattin Duran: Evet. Süratten dolayı... Deniz Çoban: Buna benim kırmızı kart yanlış deme şansım yok. Rakip oyuncunun güvenliğini tehlikeye atan bir hamle bu. Bülent Yıldırım: Hocam; Barış, sol ayağını çekmese kaval kemiği kırılır. Deniz Çoban: Dolayısıyla yanlış deme şansımız yok. 88. DAKİKADA OMAR COLLEY'NİN KIRMIZI KARTINDA VAR'IN DEVREYE GİRMESİ DOĞRU MU? Bülent Yıldırım: Hocam, bu müdahaleler bazı yerlerde elbette ki yoruma açıktır. Neden biliyor musunuz? Çünkü şimdi mesela Bahattin Duran'dan o ışığı aldım. 'Sarı kartı da destekleyebilecek elementler var' dedi. Ben açıkçası şaşırdım. Şundan dolayı; UEFA'da birinci prensip oyuncu sağlığı mı? Bu ciddi faullü oyun mu? Ben, VAR müdahalesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Niye biliyor musunuz? Önceliklerden dolayı. Her iki ayağın da hızının, yoğunluğunun, şiddetinin yüksek olduğunu düşündüğüm için burada asla ve asla video hakem müdahalesini sorgulamam hocam. Saygı duyuyorum. Deniz Çoban: Şimdi şöyle bir eksiğimiz var. Ben, Ahmet İbanoğlu'nun da bizi izlediğini tahmin ediyorum ve ona da söylüyorum. Yapılan seminerlerde hakemlere hangi talimatları verdikleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmiyorlar. Bahattin Duran: Evet. Bülent Yıldırım: Çok doğru. Deniz Çoban: Kapalı devre çalışıyorlar. Bizim gayet çok normal arkadaşlarımız var ve sohbet esnasında, 'Buna böyle söylediler' falan deyişlerinden biz bir sonuç çıkarmaya çalışıyoruz. Bunlar duyulduğu zaman da niye duyuldu diye rahatsız oluyorlar. İnsan, paylaştığı bilgisinin duyulmasından rahatsız olur mu? Aksine bilgi; paylaşıldıkça güç kazanır, değer kazanır. Biz de ona göre yorum yaparız. Mesela geçen hafta Ankaragücü maçındaki video yardımcı hakem kimdi? Atakan'ın pozisyonunu hatırladık mı? İki ayağıyla beraber uçarak geldiği pozisyonu... Maçın hakemi Turgut Doman'dı. O Ankaragücü maçının video yardımcı hakemi kimdi? Mesela maç aldı mı? Maç aldıysa demek ki müdahale etmemekle doğruyu yapmış. Atakan'ın pozisyonu, bence bundan daha sertti. Bahattin Duran: Çok sertti. Deniz Çoban: Çok daha sertti. Çok daha uzaktan çift ayaklı uçarak geliyordu. Şimdi onu bizim bilmemiz lazım ki buna da ona göre yorum yapalım. Deniz Çoban: Türkiye'de çıta öyle bir yerde ki zaten... Türkiye'de bu VAR müdahalesi. VAR müdahalesine yanlış demeyeceğim ama gerçekten hakemlere anlatılan Merkez Hakem Kurulu'nun talimatlarında da bir dalgalanma var ya da konuşulanlardan biz yanlış anlıyoruz. Merkez Hakem Kurulu, kamuoyuna da anlatsın. Oyuncu sağlığını tehlikeye düşüren bu tip hamlelerde neye dikkat ederiz? Bahattin Duran: Hocam, VAR müdahalesini anlayabiliyorum ben de yanlış demeyeceğim ama diyorum ya elinde sarı kartı destekleyecek elementler de var. UEFA'ya göre yanlış, Türkiye şartlarında yanlış diyemeyeceğim ama UEFA'da eğitim kliplerinde de var numaralandırıyor ya 6-7-8-9-10 diye... Deniz Çoban: Siz buna 7 mi diyorsunuz? Bahattin Duran: Evet. Sarı kartı destekleyecek element olduğu için %100 müdahale demezdi UEFA buna. Bülent Yıldırım: Hız konusunda katılmıyorum. Bence 9 bu. Deniz Çoban: Artık tartışma öyle bir tarafa kaydı ki sahadaki hakem performansından daha çok VAR konuşuluyor. Bütün dikkatler VAR'da. Sahada hakem, doğru kararı bulup verse zaten VAR'ı konuşmak zorunda kalmayacağız.