İyi uykular Beşiktaş'lı..

Santos Hoca'nın oyun mantalitesinin savunmaya dönük korkak ya da idareci olduğuna inanmıyorum, daha doğrusu inanmak istemiyorum. Yani bu adamın kaç tane yabancısı vardı imza töreninde, bir tanesi de modern futbolu takip ediyordur herhalde değil mi? Ya da bizim gibi ortalama futbol bilgisi olan taraftardan daha iyi biliyorlardır herhalde bu işi. Daha önce de yazdım, şimdi de yazıyorum, futbol takımımızın fizik konsiyon seviyesi yerlerde ve atletizmi yok. İşin daha kötüsü bunu futbolcular da biliyor. Bir futbol takımının geneli çok güçlü tempolu oyuna yatkın olur aralarına bazı işi bilen, teknik, beyin ama daha düşük tempolu tipler yerleştirirsiniz. Bakın rakiplere Tadicler, Mertensler var işte. Bizim takım temposuzların içine 1-2 tempolu tip yerleştirilmiş halde. Onlar da yavaş yavaş sahneden inmeye başladılar. Dün ise Portekizli hoca geldiğinden beri belki de ilk defa takım önde baskı ile top kazanmak ve oradan skor bulmak istedi. İlk yarıda ön tarafa desteği, Colley ile yapmaya çalıştık ki bu oyuncunun kapasitesi itibari ile karşılık bulamadı bu hamle. İkinci yarı genç sol beki attık orta alana baskıya destek için ki bu hamle daha yerini buldu. Tabi bu arada 6 numara pozisyonunda ağır Amartey yerine çabuk, tempolu ve beni şaşırtan dengesi ile Gedson’nun oyunu da ikinci yarıdaki görece iyi futbola katkı verdi. Görece diyorum çünkü benim ve bir çok Beşiktaşlı için yeterli değil ama eski oyunlara nazaran daha bir iyi takım havasında idi. Camiada dün geceden beri hoca tartışması başladı haklı olarak. Yukarıda anlatmaya çalıştığım ve sezon başından beri yazdığım üzere benim oyuncu grubundan bir beklentim yok bence 70 % si büyük takım seviyesinde değil.Fakat Santos hocanın kendinden önceki 4 hocadan biraz farkı var. Warrol, Muci,Musrati,Swenson gibi 4 oyuncu eklenmiş bunun yanında Semih gibi bir yetenek parlatılmış, Talha sakatlıktan çıkmış hatta Abu ve Ghezzal de affedilmiş şekilde verildi bu kadro eline. Hatırlarsanız Sergen Yalçın yarım sezonda gelip takımı 2. yapmış Şenol Güneş ise 2. Döneminde 2. liği son maçta elinden kaçırmıştı. Hatta Velerian bile son 8-10 maçta bir ışık vermişti ki bu tüm hocalar bir sonraki sene çalışma hakkı kazandı. Şimdi Santos hocada bu emareler olmayınca yukarıda haklı olarak hoca tartışması diye yazdığım cümle açıklanmış oluyor. Bu tartışma çok su kaldırır ama benim de bir oyum olsa idi hoca için, olumsuz tarafta olurdu. Oyuncu grubuna söyleyecek bir sözüm zaten yok. Antalya, Pendik, Antep, Alanya vs vs gibi takımlara varlık gösteremeyip kaybetmeyi hazmediyorlar ise Allah hepsine ne hakediyorlarsa onu versin. Ama antremanda yeterli çalışmıyor, kendilerine iyi bakmıyor, konsatre olmuyorlar ise de benim hakkım varsa onlardan fitil fitil çıkarsın inşallah. Son olarak, tartışmalı penaltı atışı ile de iki laf edeyim. Kesinlikle iki dokunuş var ve çift vuruş kuralı uygulanması şekil olaral doğru. Fakat herkesin atladığı bir şey var ki hakem vuruştan önce tüm oyuncuları ceza alanın uzağına davet etti eli ile maç bitti bu temdit penaltısı dedi, yani kaleciden döndüğü anda kimse topa dokunamayacaktı. Peki vuruş anında ne oldu? Tabi ki tüm oyuncular içeri doldu. İşte burada çift vuruştan önce başka bir ihlal olduğu içim atışın tekrar edilmesi gerekirdi. Peki FB ve GS atsa böyle penaltıyı ne olurdu? Tekrar ettirir miydi ? Tabi ki hayır. Direkt gol verilirdi.. İyi Pazarlar ve iyi uykular Beşiktaşlı... Bülent Bilirgen | Duhuliye