Kali İşletim Sistemindeki İwlist Aracını Kullanarak Kablosuz Ağlar Hakkında Bilgi Toplama

Rıdvankaya

Uzman Üye
Web sitesi
github.com
Kali İşletim Sistemindeki İwlist Aracını Kullanarak Kablosuz Ağlar Hakkında Bilgi Toplama
Aşağıdaki işlem adımlarına göre iwlist aracını kullanarak kablosuz ağlar hakkında bilgi toplayınız.
1. Adım: Kali Linux konsol satırına sudo airmon-ng start wlan0 yazarak ağ kartını monitör moda geçiriniz.
2. Adım: Komut satırına sudo iwconfig yazarak, ağ kartının monitör modda olup olmadığını kontrol ediniz.
3. Adım: Komut satırına sudo iwlist wlan0 scanning yazarak kablosuz ağ için tarama başlatınız.
Bu komut ile yakın çevredeki kablosuz erişim cihazlarının özeliklerine ait aşağıdaki bilgiler
tespit edilir.
SSID (Service Set Identifier): Wi-Fi ağının adıdır.
BSSID: Kablosuz interneti dağıtan modem veya Access Point MAC adresidir.
Yetkilendirme Türleri: WPA, WPA2, WEP
Sinyal Gücü: Bir modemin sinyal gücü dbm kavramı ile ifade edilir. Dbm kelime anlamı olarak
sinyal gücü seviyesinin desibel cinsinden birimidir. Sinyal gücü bazı dbm değerlerine göre farklılık
gösterir. Örneğin -30 dbm çok güçlü sinyal anlamına gelir. Buradan daha küçük değerlere gittikçe
bu değer -90’da sonlanır. -90 neredeyse hiç çekmeyen bir sinyal gücü anlamına gelir.
Kanal Numarası: Farklı frekanslarda 1-14 arası yayın kanalı vardır. AP (Erişim Noktası) ve STA (İstasyon, Kablosuz Ağ İstemcisi) bir kanaldan iletişim kurar.
MAC Adresi: Ağ arabirim kartının kendine özel numarasıdır. MAC adresleri 0-9 arası rakamlardan ve A-F arasındaki harflerden oluşur. Bu adres, ağ arabirim kartı üretildiği zaman üretici firma tarafından verilir.