KEYDER’den esnaf odalarına tepki

şerbetçi

Member
WhatsApp-Gorsel-2024-02-07-saat-15.54.06_95272954-750x1000.jpg
Konaklı Mahallesi’nde geçtiğimiz Cumartesi günü saat gece 03.00’da yaşanan yangın, dört dükkanı ve bir otomobili kullanılamaz hale getirdi. Bu felaketin ardından, yerel esnafı desteklemek adına KEYDER tarafından bir yardım kampanyası başlatıldı. Ancak KEYDER Başkanı Hilmi Uyar, esnaf odalarının bu önemli kampanyaya destek olmamalarına sert bir şekilde tepki gösterdi.

“SÖYLEYECEK ÇOK ŞEY VAR AMA ŞİMDİLİK BU KADAR YETER”

Uyar, yangın olayının ardından esnafın yanında olduklarını ve bu zor zamanlarında destekçileri olacaklarını vurguladı. Başlatılan yardım kampanyası ile yangından zarar gören esnafların dükkanlarını yeniden yapacaklarını ve turizm sezonu başlamadan teslim edeceklerini söyledi. Ancak Uyar, yerel esnaf odalarının bu olay karşısında yeterince destek olmadığını ve yangın sonrasında gerekli ilgiyi göstermediklerini eleştirdi. Seçim dönemlerinde esnafın yanında olduklarını belirten odaların, ihtiyaç zamanında ortadan kaybolduklarını ve gerçek bir dayanışma göstermediklerini ifade etti. Uyar’ın açıklamalarında, esnaf odalarına esnaflara sahip çıkma çağrısında bulunarak, yaşanan olayın ciddiyetini ve esnafın yaşadığı zorluklara dikkat çekti. Uyar şunları söyledi; “Kimsenin yaşamak istemediği bir yangın olayı yaşadık. Dükkanlar ve bir tane araba yandı. Biz de dedik ki esnaflarımıza; ‘Korkmayın rahat olun. Sizin yanınızda dernek olarak biz varız. Önümüzde turizim başlaması için bir süreç var. Bu süre içerisinde sizlerin dükkanlarını yapıp teslim edeceğiz’ dedik ve bir yardım kampanyası başlattık. Kampanyamız devam ediyor fakat bakıyorum Alanya’da ki esnaf odalarımız sanki böyle birşey yaşanmamış gibi davranıyor. Bir telefon açmaktan bile acizler. Sadece seçim zamanı buraya gelip ‘var mı yapacağımız bir şey?’ diyip sonra ortadan kayboluyorlar. Kimse kusura bakmasın burda bir gerçek var. Bir cenaze var ve bu cenazeyi kaldırmaktan kaçıyorlar. Maalesef gerçekler acıdır yanan dükkanların yanına gelip geçmiş olsun demekle bu işler olmuyor. Esnaflarımıza sahip çıkın sayın oda başkaları. Şimdi sahip çıkmayacaksanız ne zaman sahip çıkacaksınız. Söyleyecek çok şey var ama şimdilik bu kadar yeter.” -Alkın BİRİCİK