Nif Geleneksel ‘Yörük Oyunları Şenliği’ Coşkulu Geçti

şerbetçi

Member
Fethiye’nin Nif Mahallesi Gedre Mevkiinde, bu yıl 11.si düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği’ne yoğun ilgi oldu. Nif Yörükleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin organize ettiği şenlik renkli görüntülere sahne oldu.
Nif Mahallesi’nde temsili yörük göçüyle başlayan şenlik, davul ve zurna eşliğinde gerçekleşen konvoylarla büyük dikkat çekti. Kimi vatandaşların traktör ve pikaplarla katıldıkları şenlik konvoyu Sipsi sanatçısı İsmail Peynirci’nin türküleriyle unutulmayacak anlara sahne oldu. Ellerinde Türk Bayraklarıyla temsili yörük göçüne katılan vatandaşlar develerle de geleneksel yörük kültürünü gelecek kuşaklara iletme fırsatı sağladı. Geçmişten günümüze Fethiye ve çevresinin yörük oyunlarının oynandığı şölende oyunlarla ilgili bilgiler de verilip gelecek kuşaklara ve gençlere bu oyunlar öğretildi.
YÖRÜK OYUNLARI
Fethiye’nin Nif Mahallesi ve çevresinde geleneksel olarak oynanan tahta ile yürüme, kazık etrafında dönme, bacak bağlama, halat çekme, çuval ile koşma ve şişe içine kalem katma oyunları oynanırken, bu oyunları izleyenler zaman zaman kahkahalara boğuldu. Pek çok eski yörük oyunlarının da anlatılıp oynandığı şenlikte otağ kurulup çeşitli yarışmalar da yapıldı. Sipsiden curaya, bağlamadan davul zurnaya kadar değişik ata çalgılarının da çalındığı şenlikte Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkanı, Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu tarafından Nif Mahallesi’ne bir de Otağ çadır bağışlandı.
BOL BOL OYNADILAR
Yöreye has şapka ve kıyafetlerle davul zurna eşliğinde bol bol oynayıp coşan davetliler ve yöre halkı gecede Burdur Avşar ekibi, Belediye Sanatçısı Ali Tunç, Kerimoğlu İsmail Uzunoğlu ve sanatçı Bahar Çömek’in türküleriyle coştu. Yöre sakinleri zeybek ve hareketli türküler eşliğinde bol bol oynarken, çeşitli yarışmalar da yapıldı. Fethiye Yörük Türkmen Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak’ın sunuculuğunu yaptığı şenliğe Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Çiçek, FODER Başkanı Bülent Uysal, CHP İlçe Başkanı Mustafa Koyuncu, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten, Nif Yörükleri Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Medet Topçu, Nif Mahallesi Muhtarı Ferhat Uysal, Toroslar Yörük Türkmen Federasyonu Genel Başkanı ve Seydikemer Yörük Türkmen Derneği Başkanı İsmail Uzunoğlu, STK başkan ve üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı.
AĞALIK İHALESİ AHMET YASİN ÇOLAK DA KALDI
11.si düzenlenen ‘Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği’nde şenlik ağalığı da ihaleyle gerçekleştirildi. Nif Yörük Oyunları Şenliği’nin ağalık ihalesine 4 kişi katılırken, ağalığı MYRA İnşaat sahibi Ahmet Yasin Çolak 120 bin TL ile kazandı. Ahmet Yasin Çolak’a Yörük yağlığı takılıp, ardından davul zurna eşliğinde tanıtım gerçekleştirildi. Şenliğe katılan yüzlerce kişi Ahmet Yasin Çolak’a büyük alkış tuttu.
“GURUR KAYNAĞIMIZ”
Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş; Geleneksel Nif Geçmişten Günümüze Yörük Oyunları Şenliği’nin yöre kültür ve sanatını yaşattığına dikkat çekerek, “Göreve başladıktan kısa bir süre sonra Nif’e davet edilmiştim. Büyük bir mutlulukla gelmiştim. Bugün de yine Yörüklerimizle birlikte bu güzel şenlikteyiz. Nif, sadece doğal güzellikleriyle değil, aynı zamanda gelenek ve göreneklerini yaşatan insanlarıyla da gurur kaynağımız. Bu tür etkinliklerin devam etmesini diliyorum.” dedi.
Nif Mahallesi Muhtarı Ferhat Uysal ise, “Bu tür programları organize etmek kolay olmuyor. Aylarca süren çalışmalar ve toplantılar yapıyoruz. Bu süreçte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Eksiklerimiz varsa hoşgörünüze sığınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nif Geleneksel ‘Yörük Oyunları Şenliği’ Coşkulu Geçti yazısı ilk önce Fethiye Gazetesi Haber Sitesi üzerinde ortaya çıktı.