O üründe soframızdan eksilecek! Tam bir fiyasko

şerbetçi

Member
yesil-mercimek-de-sofradan-eksiliyor-1-750x422.jpg
Son olarak yeşil mercimek ithalatında gümrük vergisi sıfırlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile yeşil mercimek ithalatı 30 Haziran 2024’e kadar serbest bırakıldı. Aynı zamanda ihracatına da kısıtlama getirildi. Yeşil mercimekte yıllar içinde ekim alanları ve üretim azaldı. Ülke kendi tüketimini karşılayacak mercimeği bile üretemez hale geldi. Baklagillerin toplam üretiminde yeşil mercimek, bakla, bezelye ve börülcenin payı sadece %4,9. TZOB’un hesaplamalarına göre 1990 yılında 20 milyon dekar olan baklagil ekim alanı 9 milyon dekare geriledi. 34 yılda ekim alanlarında %55,4, üretimde ise %34,8 oranında düşüş yaşandı. Yeşil mercimekte üretim açığı %49, kırmızı mercimekte ise %43’e yükseldi. Üretimdeki düşüşe rağmen tarım politikaları üretimi teşvik etmiyor. Baklagillere verilen prim desteği 2018 yılından bu yana 50 kuruşta sabit tutuluyor. İktidarın ithalata dayalı politikaları ile yurtiçinde azalan üretim yurtdışından karşılanmaya çalışılıyor. 2022/23 sezonunda 63 bin ton yeşil mercimek ithal edildi. Maliyetler artarken prim desteği yetersiz kalan üreticiler mercimek üretmekten vazgeçiyor. Bu durum üretici ve tüketici arasındaki makası da açıyor. TZOB’un hesaplamasına göre üreticide 17,5 lira olan kırmızı mercimek markette 47 liraya, 26 lira olan yeşil mercimek ise 64 liraya satılıyor. -Haber Merkezi