Okullarda yaz tatili kısalıyor!

şerbetçi

Member
0x0-okullarda-yaz-tatili-kisaliyor-ara-tatiller-kaldirilacak-mi-mebden-yeni-calisma-1707889529234-750x422.jpeg
Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği ara tatil ve yaz tatili düzenlemesi belli oldu. Kasım ve nisan aylarındaki ara tatiller devam edecek, ancak yaz tatili süresi kısalabilir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), eğitim-öğretim iş gününü 200 güne çıkarmayı hedefliyor. Kasım ve nisan aylarındaki birer haftalık ara tatiller uygulamada kalacak. MEB, ara tatillerle ilgili herhangi bir değişiklik yapmayarak önümüzdeki yıllarda da bu uygulamayı sürdürmeyi planlıyor. MEB, eğitim-öğretim iş günlerini 180’den 200’e çıkarmak için çalışma başlatacak. Bu sayede öğrenciler yılda 20 gün daha fazla okula gidecek. Eğitim iş gününü 200 güne çıkarmak için yaz tatili süresinden kısılabileceği belirtiliyor. Türkiye’de yaz tatili süresi 11 hafta. MEB, diğer ülkelerle kıyaslandığında bu sürenin uzun olduğunu ve kısaltılabileceğini değerlendiriyor. Finlandiya, Hong Kong, Almanya ve Yeni Zelanda’da bir öğrenci yılda 190 gün okula gidiyor. Singapur’da 193 gün, Kanada ve Şanghay’da 194 gün, Hollanda’da 200 gün, Japonya’da 210 gün, Güney Kore’de ise 220 gün okula gidiliyor. Yeni Zelanda 5-6 hafta, Güney Kore, Japonya, Hollanda, Singapur, Hong Kong 6 hafta, Almanya 6-6.5 hafta, Tayvan, Şanghay 9 hafta, Finlandiya ve Amerika 10-11 hafta, Estonya ise 11.5 haftalık yaz tatili süresine sahip. İsveç’te öğrenciler 10 hafta, İngiltere’de ise 6 hafta yaz tatili yapıyor. -Haber Merkezi