OWASP ZAP Kullanarak Veri Manipulasyonu

Rıdvankaya

Uzman Üye
Web sitesi
github.com
OWASP ZAP Kullanarak Veri Manipulasyonu
OWASP ZAP, web uygulamalarını güvenlik açısından tarayan ve zafiyetleri bulan ücretsiz ve açık kaynaklı bir araçtır. OWASP ZAP ile web uygulamalarını manuel veya otomatik olarak test edebilir, proxy olarak kullanabilir, eklentilerle özelleştirebilir ve genişletebilirsiniz. OWASP ZAP, Linux, Windows, macOS ve Docker gibi farklı platformlarda çalışabilir. OWASP ZAP'in resmi web sitesi zaproxy.org adresindedir.
OWASP ZAP kullanmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:
1. Adım: OWASP ZAP'i kurmak için, zaproxy.org adresinden indirin ve kurulum talimatlarını takip edin. OWASP ZAP'i komut satırından veya grafiksel kullanıcı arayüzünden çalıştırabilirsiniz. Grafiksel kullanıcı arayüzü, OWASP ZAP'in tüm özelliklerine erişmenizi sağlar.
2. Adım: Test etmek istediğiniz web uygulamasının IP adresini veya alan adını belirleyin. Örneğin, testphp.vulnweb.com adresindeki web uygulamasını test edelim. Bu web uygulamasının IP adresi 176.28.50.165'tir.
3. Adım: Web uygulamasına OWASP ZAP ile bağlanmak için, OWASP ZAP'i proxy olarak ayarlayın. OWASP ZAP, varsayılan olarak 8080 numaralı portta çalışır. Bu portu değiştirebilir veya aynı kalmaya devam edebilirsiniz. OWASP ZAP'in ayarlar menüsünden proxy ayarlarını yapabilirsiniz. Daha sonra, web tarayıcınızın proxy ayarlarını OWASP ZAP'in proxy ayarlarıyla aynı yapın. Böylece, web uygulamasına gönderdiğiniz ve aldığınız tüm istek ve yanıtları OWASP ZAP ile görebilir ve değiştirebilirsiniz.
4. Adım: Web uygulamasının hangi portlarda hangi servisleri çalıştırdığını tespit etmek için, OWASP ZAP ile port taraması yapın. OWASP ZAP, web uygulamasının açık portlarını ve çalışan servislerini otomatik olarak tespit eder. Port taraması sonuçlarını OWASP ZAP'in arayüzünden görebilirsiniz. Ayrıca, OWASP ZAP ile web uygulamasının SSL sertifikasını, işletim sistemini, sunucu yazılımını, çerezlerini ve diğer bilgilerini de öğrenebilirsiniz.
5. Adım: Web uygulamasındaki güvenlik zafiyetlerini tespit etmek için, OWASP ZAP ile zafiyet taraması yapın. OWASP ZAP, web uygulamasındaki XSS, SQLi, CSRF, LFI, RFI, OS Command Injection, Path Traversal, Directory Listing, Insecure HTTP Methods, Heartbleed, Shellshock, Poodle, HSTS, HPKP, CSP, CORS gibi çeşitli güvenlik zafiyetlerini tespit edebilir. Zafiyet taraması yapmak için, OWASP ZAP'in arayüzünden Attack menüsünü seçin ve Active Scan veya Spider seçeneklerini kullanın. Active Scan, web uygulamasına saldırı vektörleri göndererek zafiyetleri bulur. Spider, web uygulamasının tüm sayfalarını tarayarak zafiyetleri bulur. Zafiyet taraması sonuçlarını OWASP ZAP'in arayüzünden görebilirsiniz. Ayrıca, OWASP ZAP ile zafiyetleri manuel olarak da test edebilir, istek ve yanıtları değiştirebilir, tekrar gönderebilir veya kırabilirsiniz.
Bu şekilde, OWASP ZAP kullanarak web uygulamalarındaki güvenlik zafiyetlerini tespit etmek ve test etmek mümkündür.