Santos: 'Futbol basit! Gol yemeyin, gol atın'

Fernando Santos BJK Nevzat Demir Tesisleri'nde şu dakikalarda basın mensuplarının sorularını cevaplıyor. 'Gelecek sezon Beşiktaş ile şampiyon olmak istiyorum.' Duhuliye ekibi olarak Fernando Santos'un yaptığı açıklamaları derledik: 'Beşiktaş'a baharı getirmek zorundayız' 'Zor bir kış oldu! Hâlâ kışın geride kaldığını söyleyemem ama bahar için çalışmaya devam ediyoruz. Henüz oyun anlayışımı yüzde yüz yerleştirdiğimi söyleyemem. Futbol basit! Gol yemeyin, gol atın. Fakat futbol anlayışını oturtmak basit değil. Bu zaman içinde olacak.' Santos, kart cezalısı Gedson Fernandes'in yokluğunda, herhangi bir eksik olmayacağını söyledi ve şu ifadeleri kullandı: 'Gedson yok diye eksik oynamayacağız. Derbide 11 kişi olacağız. Benim için önemli olan takım. Gedson'un yerine biri oynayacak ve benim istediklerimi yaparsa sıkıntı olmayacak. Bireysel olarak hiçbir oyuncuyu değerlendirmek istemiyorum, çünkü diğer oyunculara saygısızlık olur. Bireysel olarak takım içindeki toplantılarda dahi oyuncularla konuşmuyorum. Eğer konuşacaksam özel olarak konuşuyorum. Benim görevim güçlü bir takım yaratmak.' 'Oyuncuların çabasından çok mutluyum' 'Birtakım şeyler değişti ve değişiyor. Daha 2 ay oldu ve yüzde yüz oyun anlayışımın yerleştiğini söyleyemem. Bu normal. Beşiktaş oyunu domine etmeli, iyi hücum etmeli, iyi savunma yapmalı. Oyuncularımız mentalitemizi anlamak için çok çabalıyor, saygımızı kazandılar. Bizden önce burada hocalar vardı ama benim futbol anlayışım bu. Ekibimle beraber oyuncuların çabasından çok mutluyum.' 'Beraber oynamayı geliştirmemiz lazım. İyi bir takım %80 kolektif, %20 bireysel oynar. Şu an biz %60 bireysel, %40 kolektif oynuyoruz. Bunu değiştirmek için uğraşıyoruz.' 'Ofansif anlamda yavaşız. Daha hızlı, akıcı ve hedef odaklı oynamalıyız. Ceza sahasına çok fazla giremediğimizi düşünüyorum. Savunmada gelişiyoruz. Türkiye’de çok fazla adam adama baskı yapılıyor. Benim anlayışında bu yok. Ben alan savunmasını tercih ediyorum.' Tayyip Talha'nın durumuyla ilgili: 'Tayyip Talha daha iyiye gidiyor. Fiziksel olarak daha iyi duruma gidiyor. Tamamen fiziksel durumuyla alakalı kadroda olmaması. Şu anda Necip ve Colley oynuyor stoperde. Biliyorsunuz iki stoperle oynuyoruz.' 'Fazla bireysel oynuyoruz. Kaleciyi saymazsak 10 oyuncunun sürekli çözüm üretmesi ve topu dolaştırması gerekiyor. Top bizdeyken durağan oynuyoruz. Hedefimiz rakip kale. Kendi kalemize gol atmayacağız. Oyunumuz kontra atak değil. Kolektif oyunu geliştirmeliyiz.' 'Kafası ve kalbi burada' 'Aboubakar fiziksel olarak kötü olsa dünkü maçın kadrosunda olmazdı. Aboubakar yüzde yüz Beşiktaş'a ait hissediyor kendisini. Burada bir sıkıntı yok. Kadroya aldığım her oyuncunun kafası ve kalbi buradadır. O yüzden kadroda yer alır zaten.' 'Taraftara hak veriyorum' 'Kazanma alışkanlığını elde etmek çok önemli. Yemeden atmayı daha iyi başarıyoruz. Daha göze hoş gelen futbol görmek istiyor herkes. Taraftara bu konuda hak veriyorum. Oyuncularım bu konuda daha iyisini verecektir ilerleyen zamanlarda. 'Taraftarlar bazen bazı oyunculara karşı tepki gösteriyor. Onlardan rica ediyorum, özellikle stadyumda maç sırasında futbolculara destek versinler. Çünkü onların buna ihtiyacı var.' Taraftarın ne istediğini biliyorum. Her sezon Beşiktaş kupa kazanmak için oynar. Ben de bir taraftarım. Bu yıl için ligde 3. olmak ve kupayı almak istiyoruz. 'Şampiyonluk yaşamak istiyorum' 'Önümüzdeki yıl tartışmasız bir şekilde ben şampiyonluk yaşamak istiyorum ve Avrupa'da iyi oynayan bir takım kurmaya çalışıyorum. Şimdiden önümüzdeki yılın planlamasına başladık. Yabancı sınırı 14'ten 12'ye düşecek ve çok fazla Türk oyuncuya ihtiyacımız olacak.' 'Şu an aslında önümüzde bir yol var ve yönetimle çok iyi ilişkilerimiz var. Yönetimle beraber önümüzdeki sezonun kadro planlamasını konuşacağız. İyi iş birliği içinde olacağız. Çok sağlam bir kadroyu sağlam bir temele oturtmamız gerekiyor.' 'Gelecek sezon planlaması için yönetimle konuşuyoruz. Şu anda Cenk Tosun ve Salih Uçan'la ilgili açıklama yapamam.' 'İdmanlar çok önemli' 'İdmanlarda uzun süre tam takım olamadık. Kısa süre önce beraber çalışmaya başladık. İdmanlar çok önemli. Sezon öncesi kampı olsa fiziksel ve taktiksel olarak bazı şeyleri deneriz. Bu anlamda o mantaliteyi oturtmak zor oldu. Beşiktaş'ın kadrosundaki her oyuncu ilk 11 oyuncusudur. İlk 11 idman performansına göre değişebilir. 'Ceza sahasına fazla giremiyoruz' Değişen, iyiye giden şeyler var ama henüz tam olarak istediğimiz seviyede değiliz. Hücumda topu döndüremiyoruz, ağır hareket ediyoruz. Daha hedef odaklı ve organize oynamalıyız. Bazen geriye çok dönüyoruz. Bunları düzeltmeye başladık ama benim istediğim seviyede değiliz. Ceza sahasına fazla giremiyoruz. Biraz kontraatak oynama ve hızlı çıkma alışkanlığı olduğunu görüyorum, bunları konuşuyorum oyuncularımla. Türkiye'de çok fazla adam adama baskı yapılıyor. Bazen bir stoper, forvet rakip sahaya kadar kovalayabiliyor. Benim futbol anlayışımda bu yok, ben alan savunması istiyorum.' 'Galatasaray maçına özel plan yapmayacağız' 'Küçük takımlar Galatasaray'a karşı savunma yapıp kontratak oynuyorlar. Biz Beşiktaş'ız, Galatasaray maçına özel plan yapmayacağız. Tabii ki rakibimize çalışıyoruz ama biz kendi oyunumuzu oynayacağız. Her rakibimizi analiz ediyoruz ama burada önemli olan bizim nasıl oynayacağımız. Galatasaray maçında taraftarlar iyi savunma ve iyi hücum yapan bir takım görecek.' 'Beşiktaş, kontra atak oynamaz. Asla bahane üretmeyi sevmem ama yaklaşık 10 gündür tüm takımla birlikte çalışıyoruz. Bahsettiğim şeyleri başarabilmemiz için birlikte olmalıyız. Oyuncularımız bazen gergin olabiliyor. İstediğimi sahaya yansıtmak benim için en iyisi. Defansta müthiş değiliz ama iyiyiz. Yüzde 70'teyiz orada da. Sabır lazım. Küçük araba kullanmak farklıdır, büyük araba kullanmak farklıdır. Artık daha geniş alanda yani daha büyük bir araba kullanacağız.' 'Türkiye A Milli Takımı'nı iyi tanıyorum' 'Türkiye A Milli Takımı'nı iyi tanıyorum. Çok kaliteli oyuncuları var. Genelde turnuvalarda 6-7 favori vardır. Onların arkasında sürpriz yapmaya en yakın takım Türkiye. Daha önce yaptılar, tekrar yapabilirler.' "Beşiktaş'ın kodunda var" 'Tüm bunlar ne kadar geçerli olsa da kazanma alışkanlığı çok önemli. Yemeden atmayı daha iyi başarıyoruz. Daha iyi futbolu isteyen insanları anlıyorum çünkü Beşiktaş'ın kodunda bu var, öyle oynamalıyız ve öyle de oynayacağız zaten. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var.'