SAYIN AVUKAT….

Hukuk fakültesini bitirdikten sonra mesleğe başlamadan önce yemin ettirilir…”Hukuka,ahlaka,mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma,namusum ve vicdanım üzerine and içerim…'' Hukuk sisteminde görev yapan Hakimler içinde gecerli bu paragraf…Hakim kimdir?Adaleti sağlayan ve karara bağlayan kişidir…Dolayısıyla maçlarda hakemler hakimlerin görevini yapar…Ama sen dün gece Antalyasporun avukatıydın,oysa biz senden hakimlik yapmanı bekledik… Efendim henüz gencmiş,böyle hatalar olabilirdiyenlere de bir çift sözüm var…32 yaş nasıl oluyor da genc sayılıyor?Tecrübe kazansın diye 42’yi ya da 52’yi mi bekleyeceğiz.Hadi diyelim atmosferden etkilendi hatalar yaptı.Bir hakem kötü yönetim gösterebilir,bu iki tarafa da olursa eyvallah dersin…Buradaki hatalar nedense hep bir takımın aleyhinde olursa,orada art niyet vardır,kasıt vardır demek… Antalyaspor maçı çirkinleştirmeye gelmemiş,futbol oynamaya gelmiş.Beşiktaş tribünleri alev gibi sezon başında hasretle takımı görmeye gelmiş..Hava çok güzel,zemin top oynamaya müsait..Üstelik maç 22.saniyede golle başlamış.Beşiktaş yükleniyor,rakip direniyor…Güzel zevkli bir maç izliyeceğiz diye oturduk ama ne mümkün…Karşımızda bizi sinsice durdurmaya çalışan (32’lik genc bir) hakem var.Belki sana hakemlik mesleğini öğretirken unutmuşlar,hatırlatayım…Futbolugüzelleştirmek senin elinde..Oynamak isteyenle,oynatmak istemeyeni iyi süzeceksin…Oyunun ritmini düşürmek isteyenlere fırsat vermeyeceksin,arkadan bilerek yapılan tekme,darbe ne varsa cezalandıracaksın..Yetenekli oyuncuları kazmalardan koruyacaksın…Ama Sen ne yaptın..Beşiktaşın orta sahasını durdurmak için devamlı tekme atanları görmek istemedin…Gedsona,Rafa Silva’ya adamlar tekme tokat dalıyor seyrediyorsun…Rafa Silvaya orta sahada belini kırdığı adam arkadan çift giriyor,seyrediyorsun.Niyeti sakatlayalım da oyundan çıksın…Bunu da seyrediyorsun…Sen sadece seyrediyorsun…Aynı Rafa Silvanın neredeyse ayağı kırılıyordu…Ülkede maçı izleyen herkes yuuhh artık bu net kırmızı diyor..Sen sarıyla geciştiriyorsun…VAR’dan çağırdılar..Yine ekrana bakıp 35 saniye seyrediyorsun…Bu pozisyona kırmızı vermeyen adamın ben hakimliğine soru işareti koyarım. Bi ara dedım ,herhalde gece haberlerini izliyor..Ya da birilerine danışıyor…Hiç elim varmıyor ama kırmızıyı göstereyım mi abi?Kendi sahasında 22 saniyede gol yemiş takım takır takır top oynuyor,4 sarı kart verıyorsun,10 kişi kalmış takım o kadar kasıtlı faule rağmen 1 kırmızı,1 sarıyla maçı bitiriyor…O derece centilmence oynamışlar dersin maçı izlememişsen… İptal ettiğin golü kimse anlamadı.Ofsayt mı,faul mü?…Çünkü sen de dağıldın…Eğer Colley rakibi ittiyse bir sarı da ona yapıştırsaydın…Oyuna girdikten 3 saniye sonra Masuakuya bir sarı gösterdin…Ondan ancak kamera şakası olur…Bilmem derdimizi anlatabildim mi? Sevgili genc hakem kardeşimizin Beşiktaşla ilk deneyimi falan dedıler..Oysa öyle değil..Galatasarayı 5-0 yendiğimiz muhteşem maçta 4.hakem olarak kenarda duruyordu…Sanıyorum yakından izlemek sana iyi gelmemiş…Yarın bir gün Beşiktaş maçı yönetırsem nasıl durdururumun provasını yapmışsın…Nasıl olsa kazandılar bunlar unutulur sanıyorsan çok yanılırsın… Efsane taraftar gurubumuz Çarşının en meşhur sloganını duymuşsundur..Allah affeder,Çarşı affetmez….Biz hatayı affederiz ama kasıtlı kötülüğü de hiç unutmayız…. Son olarak TFF Başkanı Sn.İbrahim Hacıosmanoğluna da bir çift sözüm var…Göreve gelir gelmez hakemlerimize sahip çıkalım,maddi manevi şartları düzeltelim,bizim hakemler dururken niye dışardan geliyorlar?dediniz..Sezon daha yeni başladı.Başlar başlamaz yine eyyamlar,görmek istemeyen gözler,futbolun ruhundan gram anlamayan bu hakemlerle olmaazz…. Fenerbahce-Göztepe maçında abartmıyorum 10-12 dk oyun durdu.Sakatlıklar değişiklikler falan…Maçın hakemi 6 dk uzattı…Fenerbahce uzatmada gol yiyince maçın hakemi karalara büründü…Galatasarayın maçında 2 tarafa da lehte ve aleyhte kararlar vardı…Bizim Antalya maçımızda ise ilerde yapılabilecek operasyonlar için hazırlık vardı…Bu sadece benım değil,tüm Beşiktaşlıların düşüncesi…Adalet terazisini sıfırlamayan hakemleri görmek istemiyoruz.Oyunun akışını zırt pırt kesen,oynayanla,oynatmak istemeyeni ayırt edemiyen…İnsanların sahada ve televizyon başında anında gördüğü kırmızı kartlık,sezonu kapattıracak faulü,7 tekrarda zor gören (ya da görmek istemeyen) hakemleri istemiyoruz... Ben dün akşamdan sonra Türk hakemlerine zaten pek güvenmiyordum,artık hiç inancım kalmadı….Bize genç,ortayaşlı,tecrübeli hakem değil,Bize adaletli hakem lazım… Zafer Algöz