Steganografi İşlemi

Rıdvankaya

Uzman Üye
Web sitesi
github.com
Steganografi İşlemi
Aşağıdaki aşamaları izleyerek steghide aracını kullanarak resim içine metin veya yazı gizleyiniz.
1. Adım: Linux işletim sistemine steghide aracı kurulumu için terminal üzerinde root@kali: # sudo apt -get install steghide kodunu yazıp çalıştırınız.
2. Adım: Kurulumu yapılan klasöre gidiniz.
3. Adım: İçine metin gizlenecek resmi, kurulumu yapılan “steghide” klasörünün içine kopyalayınız.
4. Adım: Gizlenecek metni bir txt uzantılı dosya içine yazınız. Bu uygulamada “Küçüklere sevgi,
büyüklere saygı gösteriniz.” yazısı resim içine gizlenecektir. Şifre dosyasını şifre.txt oluşturun ve gizlenecek metni bu dosyaya yazın.
5. Adım: Metin gizleme için
root@kali: # cd steghide
root@kali : /steghide embed -cf resim1.jpg -ef sifre.txt kodunu yazıp çalıştırınız.
steghide -embed -cf resim1.jpg ef sifre.txt komutu ile sifre.txt dosyasının içindeki yazılar
resim1.jpg içine gizlenecektir. Koddaki parametreler aşağıda verilmiştir.
-embed: Gizleme işleminin yapılmasını sağlar.
-ef: Gizlenecek dosyanın yolu için kullanılır.
-cf: Taşıyıcı resim dosyası yolu için kullanılır.
6. Adım: İşlemin tamamlanması için steghide aracına bir şifre giriniz. Şifreyi girdikten sonra sifre.txt içindeki yazılar resim1.jpg resim dosyasına gizlenecektir.
7. Adım: resim1.jpg dosyası içinden gizlenen metni tekrar elde etmek isterseniz aşağıdaki kod
blokunu yazıp çalıştırınız.
$ steghide extract -sf resim1.jpg