W3Af Kullanarak Otomatize Güvenlik Testleri

Rıdvankaya

Uzman Üye
Web sitesi
github.com
W3Af Kullanarak Otomatize Güvenlik Testleri
W3af, web uygulamalarının güvenlik açıklarını bulmak ve istismar etmek için kullanılan açık kaynaklı bir araçtır. W3af, farklı eklentileri bir araya getirerek kendi test profillerinizi oluşturmanıza olanak sağlar. W3af, hem grafiksel arayüz (GUI) hem de komut satırı arayüzü (CLI) ile çalıştırılabilir.
Kali Linux, web güvenlik testleri için en popüler Linux dağıtımlarından biridir. Kali Linux, W3af dahil olmak üzere birçok güvenlik aracını içerir. Kali Linux'u farklı şekillerde çalıştırabilirsiniz. Örneğin, sanal makine, canlı önyükleme, WSL, konteyner veya kurulum dosyası. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, Kali Linux'u çalıştırdıktan sonra W3af aracını kullanmaya başlayabilirsiniz.
W3af aracını kullanarak web güvenlik testleri yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:
1. Adım: W3af aracını başlatmak için Kali Linux terminalinde w3af komutunu yazın. GUI modunda çalıştırmak için w3af_gui komutunu kullanın. Bu adımda W3af aracının güncel olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Güncellemek için w3af_console -update komutunu kullanın.
2. Adım: Hedef web uygulamasının adresini Target sekmesindeki URL kutusuna yazın. Sol taraftaki menüden istediğiniz bir profil seçin. Örneğin, OWASP tarafından belirlenen en yaygın 10 web güvenlik açığı için hazırlanmış olan OWASP_TOP10 profili. Kendi profilinizi oluşturmak için Plugins sekmesindeki eklentileri seçebilirsiniz. Eklentiler, keşif, denetim, saldırı, bruteforce, grep, mangle, output, auth ve evasion olmak üzere 9 kategoride yer alır.
3. Adım: Start sekmesine tıklayarak taramayı başlatın. Discovering aşamasında W3af, web uygulamasının yapısını ve parametrelerini belirlemek için web spider işlemi gerçekleştirir. Bu aşamada hedef web uygulamasının alt dizinleri, formları, yorumları, çerezleri, başlıkları ve diğer bilgileri toplanır.
4. Adım: Log sekmesine tıklayarak tarama sonuçlarını görüntüleyin. Kırmızı ile işaretli bölümler yüksek seviye güvenlik açıklarını gösterir. Örneğin, SQL enjeksiyonu, XSS, komut enjeksiyonu, dosya yükleme, dosya içeriği, vb. Bu bölümlerde açıklığın detayları, etkilenen URL'ler, istek ve yanıt verileri, çözüm önerileri ve kaynaklar yer alır.
5. Adım: Exploit sekmesine tıklayarak ilgili açıklığı istismar edebilirsiniz. Örneğin, SQL enjeksiyonu seçerek sqlmap ile exploit edip veritabanı ve tüm verileri elde edebilirsiniz. Webshell sisteme atılarak uzaktan yönetilebilir. Exploit sekmesindeki eklentiler, hedef web uygulamasının zafiyetlerine göre farklılık gösterir.
Bu şekilde W3af aracını kullanarak web güvenlik testleri yapabilirsiniz.