Web Güvenlik Testleri için Örnek Online Uygulamalar

Rıdvankaya

Uzman Üye
Web sitesi
github.com
Web Güvenlik Testleri için Örnek Online Uygulamalar
Web güvenlik testleri, web sitelerinin ve uygulamalarının güvenlik açıklarını bulmak ve düzeltmek için kullanılan bir yöntemdir. Web güvenlik testleri yapmak için çeşitli online araçlar ve yöntemler vardır. İşte bunlardan bazıları:
1. Adım: Hackertarget.com isimli web sitesi, web sitelerinin ve uygulamalarının güvenlik açıklarını online olarak test etmenizi sağlayan bir araçtır. Bu araç, DNS, IP, WHOIS, NMAP, Traceroute, Ping, SSL, Firewall, HTTP Header, WordPress gibi çeşitli testler sunmaktadır. Bu araç ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak sınırlı sayıda test yapabilirsiniz. Ücretli üyelik alarak daha fazla test yapabilir ve rapor alabilirsiniz.
2. Adım: Exploit-db.com üzerinden google-dorks menüsünde, web sitelerinin ve uygulamalarının güvenlik açıklarını içeren açıklıkların bulunması için ilgili google arama yöntemleri bulabilirsiniz. Google-dorks, Google'ın gelişmiş arama özelliklerini kullanarak hassas bilgileri, güvenlik açıklarını veya hataları bulmaya yarayan arama terimleridir. Örneğin, intitle:"index of" password.txt araması, başlığında "index of" olan ve password.txt dosyasını içeren web sitelerini bulur.
3. Adım: ShodanHQ üzerinden çeşitli güvenlik zaafiyetleri bulabilirsiniz. ShodanHQ, internete bağlı cihazları, sunucuları, web kameralarını, yazıcıları, routerları, IoT cihazlarını vb. aramanızı sağlayan bir arama motorudur. Bu arama motoru, cihazların IP adreslerini, konumlarını, işletim sistemlerini, portlarını, servislerini, bannerlarını, protokollerini vb. gösterir. Bu bilgiler, cihazların güvenlik durumunu değerlendirmek için kullanılabilir. Örneğin, default password webcam country:TR araması, Türkiye'de bulunan ve varsayılan şifre kullanan web kamerlarını bulur.
4. Adım: Google.com üzerinden web uygulama güvenlik testlerinde kullanılabilecek hassas bilgileri bulabilirsiniz. Google, web sitelerinin içeriğini indekslerken, bazen kullanıcı adları, şifreler, e-posta adresleri, telefon numaraları, kredi kartı numaraları gibi hassas bilgileri de indeksleyebilir. Bu bilgiler, web sitelerinin güvenliğini test etmek veya saldırmak için kullanılabilir. Örneğin, filetype:xls "username | password" site:fr araması, Fransa'da bulunan ve kullanıcı adı veya şifre içeren xls dosyalarını bulur.
5. Adım: Testasp.vulnweb.com üzerinde çeşitli web güvenlik zaafiyetleri içeren Acunetix firmasına ait bir web uygulamasıdır. Bu web uygulaması, web güvenlik testleri yapmak için kullanılabilecek bir test ortamı sunmaktadır. Üzerinde SQL injection, XSS, LFI, RFI, Command Injection, Directory Traversal, File Inclusion gibi güvenlik açıkları bulunabilir. Bu açıklar, web uygulamasının veritabanına, dosya sistemine, işletim sistemine erişmek veya kod çalıştırmak için kullanılabilir.