Yılan hikayesine dönen çevreyolunda somut adım: Bu tarihte tamamlanıyor!

şerbetçi

Member
1407986-750x480.jpg
Merhabahaber’de yer alan habere göre, 10 yıldır yılan hikayesine dönen Konya Çevre Yolu projesinde nihayet somut bir adım atıldı. 2. etap için etüt ve proje danışmanlık hizmeti alımı ihalesi tamamlandı ve ihaleyi Temelsu Uluslararası Mühendislik Hizmetleri Anonim Şirketi kazandı. 22 kilometreden oluşan 1. etabı 2020 yılında tamamlanan Konya Çevre Yolu’nun 46 kilometreden oluşan 2. etabı için çalışmalar hızlanıyor. 21 kilometreden fazlası tamamlanan 2. etap, Konya-Ereğli, Konya-Aksaray, Konya-Ankara ve Konya-Afyon yolları arası bağlantıyı sağlayacak. Danışmanlık hizmeti ve devamında yapılacak çalışmalarla bir aksilik çıkmazsa, 2. etap bu yılın sonunda tamamlanacak ve çevre yolunun ikinci etabı trafiğe açılacak.
İhalenin Maliyeti
Etüt ve proje danışmanlık hizmet alımı için 9 Ocak 2024 tarihinde yapılan ihaleyi Temelsu Uluslararası Mühendislik Hizmetleri Anonim Şirketi 12 milyon 444 bin 719 TL bedelle kazandı. Sözleşme 14 Şubat’ta imzalandı.
3. Etap Ne Zaman Yapılacak?
122 kilometrelik Konya Çevre Yolu’nun 3. kısmı ise 54 kilometre uzunluğunda olacak. Bu kısmın çalışmaları da yatırım programına alındıktan sonra başlayacak.
Yıllardır Beklenen Proje
Konya çevre yolu projesi için ilk adım 2011 yılında atıldı ve ihaleye çıkıldı. Çevre yolunun yapımına 2014’te başlandı. Proje, ekonomik şartlardan ötürü yavaş ilerliyor ve bitmeyen proje Konyalılar için espri konusu da oldu. 2014 yılında yapımına başlanan Konya çevre yolu projesi için “2020 yılında bitecek” denilmişti. Çevre yolu projesinde 10 yıldır çalışmalar yürütülüyor. -Haber Merkezi